Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Kiedy udać się do psychologa?

Kiedy udać się do psychologa?

W życiu człowieka zdarzają się gorsze dni a nawet tygodnie. Złemu samopoczuciu sprzyjają różne sytuacje z którymi trzeba się mierzyć na co dzień, takie jak problemy w pracy i w kontaktach partnerskich. Zazwyczaj jednak po zwyczajnej chandrze wracają pogodne dni. Ale co robić, gdy doły ciągną się, zdawałoby się w nieskończoność? Jak postępować, gdy samodzielnie nie można określić co jest ich przyczyną? Jakie oznaki świadczą o tym, że trzeba poprosić o pomoc specjalistę psychologa?

Poczucie beznadziei

To jest ten moment, kiedy człowiek analizując swoje życia, dochodzi do wniosku, że nie ma ono najmniejszego sensu. Nadchodzą czarne myśli i pewność, że nic dobrego już się nie przydarzy. Jednocześnie brak chęci na jakiekolwiek kreatywne działanie, bo brak poczucia jego sensowności. Jednocześnie nie oczekuje się niczego, dni płyną tylko na wypełnianiu obowiązków potrzebnych do przetrwania. W takim przypadku dobrze porozmawiać z psychologiem.

Myśli samobójcze

Czasem tego typu wnioski o możliwości zakończenia swojego życia są konsekwencją wcześniejszych rozmyślań o jego beznadziejności. Po długim analizowaniu po prostu dochodzi się do pewności, że to może być najlepsze wyjście. Nierzadko też zaczyna się analizować sposoby na rozstanie się z życiem. Myśli się o tym fakcie w kategorii sytuacji, która może przynieść ulgę. Bywają przypadki, gdy takie podejście do rzeczywistości jest efektem nagromadzenia się problemów, które uważa się za nierozwiązywalne. Tymczasem każdy problem da się rozwiązać. Dobry psycholog zazwyczaj potrafi tak pokierować terapią, że po jakimś czasie zaczyna się widzieć światełko w tunelu i wielkie tragedie maleją a sposób na wyjście z impasu zdaje się być w zasięgu ręki. 

Niezdolność do prawidłowego funkcjonowania z powodu własnego stanu emocjonalnego

Nagromadzenie się problemów w miejscu pracy, czyjeś odejście lub strata, mogą doprowadzić do takiego rozstroju nerwowego, że prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym lub rodzinnym staje się utrudnione. Bywa i tak, że nie wiadomo co powoduje taki stan, wtedy tym bardziej trzeba zasięgnąć opinii psychologa. Możliwe jest, że potrzebna będzie w tym wypadku pomoc psychiatry i dokładniejsze badania. Nie trzeba się ich obawiać, bo niewykluczone, że taki stan jest konsekwencją przemęczenia, wypalenia czy też oddziaływania różnych presji związanych z życiem rodzinnym lub zawodowym. 

Problemy ze snem

Nieprawidłowości są wtedy gdy wieczorem mimo zmęczenia nie można zasnąć, jak też wtedy, gdy bezpodstawnie człowiek budzi się w środku nocy i przez długi czas zmaga się z bezsennością. Zazwyczaj towarzyszą temu złe myśli, strach i natręctwa. Jednocześnie nachodzi człowieka panika, że nie zdąży się wyspać i w pracy znów nie będzie wydajny. Tworzy to dodatkowe nakręcanie stresu. Co prawda bezsenność może być objawem wielu innych chorób, jednak warto równocześnie przy ogólnych badaniach wybrać się też do psychologa. 

Cykliczne zmiany nastroju

Konsultacji z psychologiem wymaga też sytuacja gdy co jakiś czas przychodzą złe i destrukcyjne myśli. Człowieka ogarnia lęk, przygnębienie, smutek i są to uczucia na tyle silne, że odbierają radość życia na wiele dni czy tygodni. Rozmowy z psychologiem pomogą nauczyć się postępować z takimi stanami i nawet je transformować w bardziej pozytywne. Człowiek wtedy ma szanse rozpoznać ich źródło i dowiedzieć się czegoś na temat radzenia sobie z nimi. 

Brak lub nadmiar apetytu

Bywa, że bez uzasadnionej przyczyny zauważa się kompletny brak łaknienia lub przeciwnie – chęć nadmiernego objadania się. Obie te sytuacje mogą być znakiem, że organizm tak reaguje na jakieś nierozwiązane wewnętrzne problemy. Może to być też objaw początku anoreksji czy bulimii i to wcale nie związany z młodym wiekiem. Taka sytuacja może również świadczyć o innych chorobach, dlatego między innymi trzeba o tym powiedzieć psychologowi.

Wycofanie się z czynnego życia

Pewne działania, które do tej pory przynosiły radość, stają się nieważne. To samo tyczy się spotkań z przyjaciółmi i uprawiania hobby. Nagle brakuje na to wszystko energii. Równie dobrze może to być moment przewartościowania pewnych priorytetów w życiu ale czasem ktoś musi pomóc uwolnić uwięzioną życiową energię. Najlepiej, żeby było to dobry psycholog.

Pomoc psychologa można uzyskać nie tylko w przypadku wspomnianych problemów. Czasem po prostu komuś zależy na własnym rozwoju, na możliwości lepszego dogadania się z dziećmi, rodzicami czy partnerem. Nierzadko nie rozumie się swoich stanów emocjonalnych, czasem pragnie się czegoś a ma się trudności z określeniem co to jest. Psycholog jest po to, żeby pomagał w poznaniu własnej osobowości i w dążeniu do wewnętrznej równowagi.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *