Popularne

Artykuł

Styl życia

Jak zaplanować miesiąc – lista przydatnych wskazówek

Jak zaplanować miesiąc – lista przydatnych wskazówek

Jedni preferują żyć z dnia na dzień, uzasadniając to spontanicznością. Inni czują się znacznie lepiej, gdy funkcjonują według planu – zwłaszcza wtedy, kiedy udaje im się realizować go w stu procentach. Planowanie miesiąca to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą osiągać swoje cele długoterminowe. Jakie zalety ma planowanie swojego czasu i co umieścić w planie miesiąca? 

Zalety miesięcznego planowania

Planowanie miesiąca jest dla tych, którzy czują się przytłoczeni natłokiem zadań oraz dla tych, którzy chcą być do nich lepiej przygotowani, uniknąć stresu i zadbać o przywrócenie swojemu życiu równowagi. Główne zalety miesięcznego planowania to:

  • poczucie kontroli – planując, kreujemy swoje życie zamiast podążać w nieznane,
  • dobre zarządzanie czasem – działając systematycznie, zyskujemy więcej czasu, również czasu wolnego dla siebie,
  • uzyskanie życiowej równowagi i poczucia spokoju – stopniowa realizacja działań czy nawet wyprzedzanie obowiązków pozwalają zredukować stres,
  • dążenie do realizacji celów długoterminowych, zamiast wypełniania tych samych obowiązków każdego dnia, czyli unikanie stania w miejscu.

Osoby, które planują swoje działania z dużym wyprzedzeniem są też lepiej postrzegane przez osoby ze swojego otoczenia. Ktoś kontrolujący swoje życie w taki sposób uznawany jest za osobę godną zaufania, a nawet inspirującą – w końcu ma marzenia, które w sposób ciągły i systematyczny realizuje, nie spoczywając na laurach.

Jak wdrożyć planowanie miesięczne?

Osoby, które chcą stworzyć swój pierwszy harmonogram działania, często zastanawiają się, co umieścić w planie miesiąca, aby realizacja celów była jednocześnie możliwa i wystarczająco ambitna. Wbrew pozorom, planowanie nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy usiąść na kilka minut z kubkiem kawy czy herbaty i zanotować kilka kluczowych postanowień. Co umieścić w planerze?

1. Wyznaczone cele 

Na podstawie rocznych planów, wybieramy kilka celów, które jesteśmy w stanie zrealizować. Należy skupić się tylko na kilku z nich, ustalając swoje priorytety.

2. Podsumowanie osiągnięć

Ten element pozwala wyciągnąć wnioski z dotychczasowych działań, a jednocześnie pełni rolę motywującą. Pozwala też dostosować dalsze plany do możliwości.

3. Lista zadań

To już konkretne czynności, które mają zbliżać nas do realizacji wyznaczonych celów. Warto ułożyć je w odpowiedniej kolejności, planując realistycznie, czyli nie przesadzając z ilością obowiązków. W tej części należy uwzględnić też czas dla siebie i bliskich.

4. Zadania niezależne od planu

Planowanie miesięczne powinno brać pod uwagę spotkania, terminy wizyt lekarskich, terminy w pracy czy domowe obowiązki. Są to czynności, których nie da się uniknąć, a które należy „odjąć” od czasu na realizację celów.

Poza co miesięcznym planowaniem zadań warto również od czasu do czasu poświęcić chwilę na podsumowanie swoich działań. Dzięki temu łatwiej będzie zweryfikować harmonogram obowiązków na kolejny okres i ocenić, czy cele długoterminowe są już bliżej, czy może nadchodzi czas na wyznaczenie kolejnych.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Wendo

    Dobrze jest podzielić cele na strategiczne – miesięczne oraz małe jednodniowe.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *