Obsługa urządzeń pneumatycznych wymaga stosowania zaworów zmieniających kierunek przepływu gazu lub zamykających przepływ, gdy zachodzi taka konieczność, na przykład wtedy, gdy ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów zaworów, w tym zawory kulowe ręczne, sterowane elektrycznie i pneumatycznie, różniące się od siebie liczbą wejść i sposobów montażu. Jednym z takich zaworów są modele trójdrożne ręczne. Jak wyglądają i gdzie są stosowane?
Budowa zaworu trójdrożnego
Jak sama nazwa wskazuje, zawór trójdrożny składa się z trzech wejść umożliwiających przepływ i centralnego elementu sterującego, który pozwala ustawić kierunek przepływu medium z centralnego dojścia do jednego z odprowadzeń bocznych lub zupełnie zamknąć przepływ. Ręcznie sterowany zawór trójdrożny może być wyposażony w typową dźwignię poruszającą się w jednej płaszczyźnie, ewentualnie w pokrętło, gdy miejsce montażu zaworu uniemożliwia lub utrudnia zastosowanie dźwigni. W sprzedaży znaleźć można również trójdrożne zawory do pneumatyki sterowane elektrycznie, wyposażone w siłownik elektryczny lub sterowane pneumatycznie, przy pomocy gazu pod ciśnieniem. Trójdrożne zawory kulowe produkowane są ze stali węglowej i nierdzewnej lub z mosiądzu. Na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/zawory-kulowe/zawory-kulowe-nierdzewne-zawory-nierdzewne/zawor-kulowy-trojdrozny-reczny-l-ze-stali-nierdzewnej-511bv znaleźć można przykład zaworów nierdzewnych przeznaczonych do stosowania na zewnątrz i w systemach, w których używane są media agresywne, mogące wywoływać korozję.
Zastosowania ręcznych zaworów kulowych trójdrożnych
Podstawowym przeznaczeniem każdego zaworu kulowego jest sterowanie przepływem lub odcinanie przepływu określonego typu medium w instalacji. Takie zawory stosuje się zarówno wówczas, gdy medium jest cieczą, jak i wtedy, gdy ma formę gazową. W przypadku zaworów trójdrożnych dochodzi możliwość zmiany kierunku przepływu medium z jednej części instalacji do innej. W związku z tym zawory trójdrożne zwykle stosuje się w rozbudowanych instalacjach przemysłowych, w punktach rozwidlenia sieci, nie tylko w sieciach gazowych i pneumatycznych, ale także w instalacjach grzewczych i wodnych.
Obsługa ręcznych zaworów kulowych trójdzielnych jest bardzo prosta. W położeniu numer jeden zawór przepuszcza medium z centralnego wejścia wyłącznie do jednego z wejść bocznych. W połączeniu numer dwa przepuszcza medium do drugiego wejścia bocznego (odcina do pierwszego), a w położeniu numer trzy odcina przepływ medium do obydwu wejść bocznych.
Podobne artykuły
Moda
Jak wybrać idealną piżamkę damską?
Dobór odpowiedniej piżamy może mieć znaczący wpływ na jakość snu i komfort noszenia. Piżamka damska, mimo że jest elementem garderoby,…
Torebki zimowe – jak wybrać idealny model na chłodniejsze dni?
Zima to czas, kiedy nasza garderoba wymaga specjalnych dodatków, które nie tylko uzupełnią stylizację, ale także zapewnią nam komfort w…
Sweter męski w serek i spodnie wizytowe – jak stworzyć stylową i elegancką stylizację?
Sweter męski w serek oraz spodnie wizytowe męskie to idealne połączenie dla mężczyzn, którzy cenią sobie elegancję, a jednocześnie wygodę….
Buty Brinkmann – idealne połączenie stylu i komfortu w domowym obuwiu
Wybór obuwia domowego ma duży wpływ na nasz codzienny komfort, a marka Brinkmann doskonale to rozumie. Specjalizując się w produkcji…
Jak wybrać odpowiednie buty myśliwskie?
Wybór odpowiedniego obuwia na polowanie jest kluczowy, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo w trudnych warunkach terenowych. Buty myśliwskie muszą spełniać…