Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Głos jak dzwon! Jak dbać o struny głosowe, kiedy w pracy posługujesz się mową lub śpiewem?

Głos jak dzwon! Jak dbać o struny głosowe, kiedy w pracy posługujesz się mową lub śpiewem?

Higiena strun głosowych jest kluczowa nie tylko w przypadku nauczycieli i wykładowców, ale także trenerów, spikerów, wokalistów, lektorów, a nawet rodziców. Długotrwałe przeciążenie krtani, niewłaściwe posługiwanie się głosem oraz mówienie w hałaśliwym otoczeniu przyczyniają się do bólu gardła, chrypki oraz powstania trudności podczas mówienia czy śpiewu.

Twój głos jest ważny!

Wzmożona pracy krtani wpływa niekorzystnie na głos, doprowadzając początkowo do niekorzystnych zmian odwracalnych. Najczęściej jest to chrypka oraz ból gardła. Doraźnie pomaga Cholinex, wykazujący miejscowe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk śluzówki, równocześnie zwiększając ilość wydzielanej śliny, co jest wyjątkowo ważne w przypadku osób pracujących z głosem, które mają wysuszone błony śluzowe strun głosowych. Z czasem może jednak dojść do utrwalenia się nieprawidłowych mechanizmów, a w konsekwencji do trwałych zmian w obrębie krtani.

Jakie problemy występują w przypadku przeciążenia strun głosowych?

Schorzenia narządu głosu są najczęściej związane z codziennym wysiłkiem głosowym, złą akustyką w salach lekcyjnych, suchym powietrzem i hałasem. Przyczynia się do tego również brak przygotowania z zakresu prawidłowej emisji głosu. W obrębie strun głosowych może rozwinąć się stan zapalny. Pierwszym objawem jest chrypka i trudności z wydawaniem dźwięków. Głos staje się najpierw chropowaty, a potem pojawia się suchość i ból w okolicach gardła.

Bardzo często występuje zapalenie krtani, skutkujące obrzękiem i utratą elastyczności strun głosowych. Nie mogą one drgać, a wydawanie dźwięków jest zaburzone. Pojawia się chrypka oraz problemy z przełykaniem. Guzki na strunach głosowych tworzą się na skutek długotrwałego przeciążenia głosu i towarzyszącego mu stanu zapalnego. Ich diagnostyką zajmują się laryngolodzy. W przypadku wykrycia guzków należy oszczędzać głos – wsparciem mogą być ćwiczenia z logopedą lub foniatrą. Jeśli to nie przynosi rezultatu, zmiany na strunach głosowych usuwa się chirurgicznie, metodą tradycyjną lub laserowo.

Jak dbać o struny głosowe?

Najważniejszy jest odpoczynek (stan niemówienia) i odpowiednie nawilżanie strun głosowych. W tym celu warto pić dużo wody. Należy ograniczyć ilość kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu, które wysuszają fałdy głosowe. Żeby z kolei zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, trzeba dbać o prawidłową wilgotność w pomieszczeniu: wietrzenie pomieszczeń oraz używanie nawilżaczy powietrza. Aparat głosowy najlepiej funkcjonuje w temperaturze około 210C.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *